Türkiye’de Olanlar/ Olması Gerekenler

0

Her güne yeni bir sorunla yeni bir durumla uyanır hale geldik. Milletçe seyrediyoruz. Ama herkes tedirgin. Kimse gelecek konusunda umutlu değil. Geleceğinden umutsuz, nereye götürüldüğü konusunda emin olmayan bir millet Anadolu birliğini nasıl sağlar? Nasıl çalışır, nasıl üretir, nasıl muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkar?

Devleti yönetenler stratejik düşünceden yoksun, geçmişten ders alma gibi bir özellikleri yok, Amerika’yı yeniden keşfediyoruz sanki. Tamam anladık bir çok faktör değişiyor, yeni paradigmalar oluşuyor. Ancak Türkiye’nin coğrafyası değişmiyor, komşuları değişmiyor, küresel güçlerin ve bölgesel

AKP iktidarı geçmişten gelen bütün birikimleri bir tarafa atarak,  onları yok farz ederek, mezhepsel bir strateji benimseyerek Ortadoğu’da savaşın yaygınlaşmasına ve halkların birbirlerini boğazlamalarına ortak olmuş, adeta davetiye çıkarmıştır.  Yürütülen Ortadoğu ve Suriye politikası hatta dış politikanın sonucunda gelinen nokta tam bir fiyaskodur.

Türkiye bütün komşularıyla düşman olmuş, yalnızlığa itilmiş, ABD ve Batının taşeronu haline gelmiş, onların politikalarının uygulayıcısı olmuştur.

Devletlerin sürekli dostları yoktur, sürekli çıkarları vardır. Devletler ulusal çıkarlarına göre hareket ederler. AKP iktidarı devamlı çatışmaya odaklı ve kutuplaştırıcı bir politika izlemekte ve Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletini Ortadoğu batağının içine çekerek emperyalistlerin planlarının uygulamasını kolaylaştırmaktadır.

AKP iktidarının Suriye’de, Irak’ta, Rusya ve İran ile ilişkilerde yaptığı Türkiye’nin milli çıkarlarına aykırıdır. AKP iktidarı bu takıntılı ve saplantılı yanlış politikadan vazgeçmelidir. Musul civarına asker gönderilmesi de, ABD ile yapılan üsler anlaşması da, Rusya uçağının düşürülmesi ve sonucunda yaşanan gerginlik te, İran ile ilişkilerin bozulması da, Irak Merkezi Hükümetinin dikkate alınmaması da, MONTRÖ Sözleşmesinin gündeme getirilmesi de Türkiye Cumhuriyetinin milli çıkarlarına uygun değildir. Tabii Türk Milletinin milli çıkarlarını, güvenliğini ve bekasını tehlikeye atmaktadır.

AKP iktidarı kadar, CHP, MHP ve vatansever aydınlarımızın da bu konuda vebali vardır. AKP iktidarı ya mevcut politikalarını milli çıkarlarımız istikametinde değiştirecek ya da milli çıkarlara uygun politikaları uygulayacak bir milli hükümeti Türk Milleti iktidara getirecektir.

Paylaş

Yazar Hakkında

İsmail Hakkı Pekin

Yorum yapabilirisiniz

4 × 1 =