“Darbecileri yağlı kazıklara oturtalım” diyen Mümtazer Türköne, darbe soruşturmasında gözaltına alındı

0
2012 yılında Ergenekon ve Balyoz kumpaslarıyla mağdur edilen masum Türk askerleri için hakkaniyet ve hukuk dışı çirkin söylemleri ile tanınan Mümtazer Türköne, darbe soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Mümtazer Türköne, kumpas mağduru Türk askerileri için “Bana sorarsanız ben onlar için idam yerine, eskiden olduğu gibi yağlı kazıklara oturtularak cezalandırılması taraftarıyım. Bizler, darbecileri cezalandıralım ki bir daha başkası darbe yapmaya yeltenmesin” sözlerini kullanmıştı.

ABDULLAH GÜL ATAMIŞTI

Mümtazer Türköne, 2011 yılındaki seçimlerde AKP İstanbul milletvekili aday adayı olmuştu.

21 Aralık 2011 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sürpriz bir şekilde “Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu” üyeliğine atanan Türköne, Atatürk ve Atatürkçülük hakkında yaptığı açıklamalardan sonra büyük tepki almış ve 5 Ocak 2012’de istifa etmişti.

ATATÜRKÇÜ OLMAYI HAKARET SAYARIM

Atatürkçü olmayı hakaret saydığını söyleyen Türköne, “1932 yılında İnönü İtalya’ya gidiyor. Ve İtalya’da faşist kutlamaları görüyorlar. Alıyorlar onu 1938’den itibaren 19 Mayıs törenleri diye Türkiye’de uyguluyorlar.” diyerek Türk halkından büyük tepki görmüştü.

Görsel: AA ve Hürriyet

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

9 − 9 =