Milli sporcumuz Gizem Girişmen, bir kez daha gururlandırdı

0
2008 Pekin Paralimpik Oyunları’nda okçuluk dalında Çinli rakibini yenerek altın madalya kazanan ilk Türk kadını olan Gizem Girişmen, Türkiye’yi gururlandırmayı sürdürüyor.

Gizem Girişmen, 22 Eylül 1989’da kurulan ve Paralimpik Oyunlar’ın düzenleyicisi olan Uluslararası Paralimpik Komitesi Sporcu Konseyi üyeliğine aday gösterilen 22 sporcudan biri oldu.

2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda gerçekleştirilen seçimlerden bu yana Sporcu Konseyi üyeliğini sürdüren Girişmen eğer yeniden seçilirse, konseydeki ikinci dönemi olacak.

125th+IOC+Session+Buenos+Aires+2020+Olympics+GqGYycaWg8jl

Girişmen’in ülkede ve dünyada ses getiren başarıları Paralimpik Oyunlar’da altın madalyayla sınırlı değil. 2009’da Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen dünya şampiyonasından da altın madalyayla dönen Girişmen, 2010 yılında ‘spor oskarları’ olarak görülen Laureus Ödülleri’ne aday gösterilen ilk Türk olmuştu.

Sporcu Konseyi adaylarıyla gerçekleştirilen soru-yanıtlarda Girişmen, şunları söyledi:

-Sporcu Konseyi üyesi olmayı neden istiyorsunuz?

Hem ulusal, hem de uluslararası düzlemde paralimpik hareketin sporcu odaklı bir hareket olarak sürdürülmesini yürekten istiyorum. Her spor dalından ve her ulustan sporcuyu işlevsel bir iletişim ve karşılıklı anlayış yoluyla temsil etmek istiyorum. Bunda başarılı olabilmek için sporculara öncülük görevleri verilmesi, sporcu temsil ve eğitim modellerinin geliştirilmesi, kolay kavranabilir bir sınıflandırma sistemi kurulabilmesi ve azgelişmiş bölgelerin spor olanaklarının güçlendirilmesi yaşamsal önem taşıyor.

-Taşıdığınız hangi özel becerileri, yetenekleri ve deneyimleri Sporcu Konseyi’ne sunacaksınız?

Bir Dünya ve Paralimpik Oyunlar Şampiyonu olarak, sporcuların karşılaştığı güçlükleri yakından biliyorum. Uluslararası Paralimpik Komitesi Sporcu Konseyi’nde ve Avrupa Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu’nda kazandığım 4 yıllık deneyimle, paralimpik hareketin her katmanına ilişkin bilgi sahibiyim. Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan edindiğim iş deneyimi ile eğitim ve spor yaşamımın bana kazandırdıkları, paralimpik hareketin güçlendirilmesine ve harekete sporcu katılımının artırılmasına katkı sağlayacaktır.

-Sporcu Konseyi ile ilgili vizyonunuz nedir?

Sporcu Konseyi’nin görevi sporcular, karar mercileri ve paralimpik hareketin tüm tarafları arasında bağlar kurmaktır. Etkileşim kurabiliyor olmak, geleceğin biçimlendirilmesinde söz sahibi olabilmek anlamına gelir. Sporcu hakları için çalışmayı ve Uluslararası Paralimpik Komitesi’ni sporcu öncelikli bir örgütlenme niteliğiyle güçlendirmeyi oldukça değerli buluyorum. Sporcu Konseyi’nde başlamış olduğumuz çalışmaları sürdürmek ve sporcuların her bir görüşünün hakkı verilerek değerlendirmeye alındığı bir sistemi geliştirmek istiyorum. Ayrıca birlikte, sporun dönüştürücü gücünden yararlanarak önyargılı algıları değiştirebiliriz.

-Övünçlü bir paralimpik sporcu olmanızın nedeni nedir?

Benim için paralimpik sporculuğun karşılığı; asla vazgeçmemek, sporun gücü ile daha iyi bir dünya düşlemek, cesaret ve kararlılık demek.

Gizem+Girismen+2012+London+Paralympics+Closing+oxbdszNlcWEl

Adaylığını Ulus için yorumlayan Gizem Girişmen, şunları söyledi:

“Sporcu Konseyi’nde görevimi sürdürmem, Türkiye’deki spor kültürünün gelişmesi için yapılacak çalışmalarda yararlı olur. Uluslararası ortamda ülkemizin temsilini artırmamıza olanak sağlar, aynı zamanda bu tür kuruluşlarda görülen sistemin, mekanizmanın ülkemizde yaygınlaşması adına önemli bir adım olur.”

Etkin spor yaşamına 2012’den bu yana ara veren Girişmen, 7 Eylül’de Rio de Janeiro’da başlayacak olan Paralimpik Oyunlar’da Türk kafilesinin başkan yardımcılığını üstlenecek.

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

4 × 2 =