LYS Kimya Testinde Skandal!

0

Sonuçlarının 18 Temmuz’da açıklanacağı düşünülen 2016 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı’nda önceki yıllarda da olduğu gibi kuşkulu sorular olduğu ortaya çıktı.

Kimya sorularında benzer türde 10 sorunun tümünün aynı algoritmaya göre sıralandığını belirten Abbas Güçlü, 13 Temmuz tarihli yazısında bu durumla ilgili şöyle bilgi verdi:

“ÖSYM’nin internet sitesindeki soru kitapçığında yer alan sorularda verilen seçenekleri, I, II, III diye sıraladığınızda 8 sorunun doğru cevabına rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Uzman Kimyager A.Ö., 2 ve 3’üncü sorunun da aynı şifreye uyduğunu ama ÖSYM’nin cevap anahtarını yanlış düzenlendiğini iddia ediyor. Yani benzer 10 sorunun tümü, aynı algoritmaya göre sıralanmış! Bu durumda bu soruların çoğunluğunun cevabı da E şıkkı çıkıyor.

Bu kadar net tıp, eczacılık, mühendislik gibi pek çok fakültenin kapısını aralamanıza yetiyor da artıyor!.. Bir başka iddia ise Almanca testindeki yanlış sorular! İşin uzmanlarına göre, Almanca testindeki 2, 7, 9, 11, 42, 44, 46, 49, 55, 56, 57, 58, 60, 61, 63, 67 ve 77’nci soruların iptal edilmesi gerekiyor! Özellikle Kimya testinde, birden beşe kadar farklı seçenekler sıralanıp doğru seçeneğin bu beşli grup içerisinde hangileri olduğu soruluyor. Örneğin bir, üç, beş mi yoksa iki, üç, beş mi ya da bir, iki ve üçüncü seçenekler mi? Eğer 30 soruluk Kimya testindeki bu tür soruların, ki sayıları 10 civarında, doğru cevabına ulaşmak istiyorsanız çok kolay.

Hem de zerre kadar Kimya bilmeseniz bile sorun yok. Birden beşe kadar sayı saymayı biliyorsanız ve eğer birileri de yukarıdaki algoritmayı kulağınıza fısıldadıysa, gerisi kendiliğinden gelecektir… Aşağıda örneklerini de gördüğünüz testlerde, seçenekler, genelde karmaşık bir şekilde sıralanıyor:

İşte bu tür testlerde yapacağınız tek şey, I, II, III sıralamasını tercih etmeniz. Gerisi kendiliğinden gelecektir!

1, 6, 8, 11, 14, 16, 24, 25’inci soruların doğru seçenekleri hep I, II ve III ya da I, II, III diye devam ediyor…”

ösym şifre

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

two × four =