Kemalist Manifesto

0

 

7 Mart 2016 tarihli ULUS Gazetesi’nde Kemalist Manifesto’yu yayınladım. Neden böyle bir eyleme kalkıştım?

Günümüzde pek çok Atatürkçü dernek, kuruluş ve kişiler var. Örneğin ilk akla gelenleri, ADD, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kemalist Atılım Birliği vs.

Pek çok sayıda Atatürkçü kişi var. Pek çok özel otonun arkasında Atatürk’ün imzası, pek çok kişinin yakasında Atatürk rozeti var. Pek çok işyerinin duvarında Atatürk’ün asker ve sivil resimleri asılmaktadır. Ama maalesef, her kuruluş, her kişi Atatürk’ü farklı yorumlamaktadır.

Hatta bazı düşünürler şöyle demektedir:

“Dünyada ne kadar Atatürkçü varsa o kadar da Atatürkçülük vardır.”

Bu yaklaşım doğru değildir. Çünkü gerçekçi değildir.

Atatürkçülük Mevlana’nın dediği gibi “Ne olursan ol, gel” gibi bir bakış açısına sahip değildir.

Atatürkçülüğün yani Kemalizm’in dayandığı, üç çeşit gerçekler grubu vardır. Atatürk İlkeleri, Türkiye içindir, altı tanedir.

Atatürk’ün fikir ve fiiller manzumesi diğer ideolojilerle birleşiyor gibi görünse de eklemlenememektedir. Eklemlenmesi mümkün değildir.

Atatürk bu durumu: “Biz bize benzeriz” özdeyişi ile ifade etmiştir.

Kemalist Manifesto’da, Kemalizm’in diğer ideolojilerle ayrılığını belirttik. Kemalizm’in güncelliğini yitirmesinin nedenleri üzerinde durduk.

Kemalizm’i anlatırken, tamamen benim çalışmam olan, patenti bana ait olan Altıok figürünün, mekanik bir sistem olarak yorumlanmasını okuyucuya sunduk.

Umarım Atatürkçü gruplar, dernekler ve kişiler bu manifestodan yararlanırlar.

 

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Hasan İleri

Yorum yapabilirisiniz

19 + thirteen =