Kavaklıderem Derneği: Önümüzdeki Süreç Ülkemizin Geleceğini Belirleyecek

0

Ankara’nın en köklü demokratik kitle örgütlerinden Kavaklıderem Derneği, darbe girişimiyle başlayan süreci ve demokratik kitle örgütlerine düşen görevi değerlendirdiği bir bildiri yayınladı.

İşte o bildiri:

15 Temmuz gününden beri ülkemizde yaşananlar, bizi derin bir üzüntüye sevk etmiş, yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımızın acısı ve ülkemizin içinde bulunduğu karmaşık ortamın yükü kalbimizde ağırlık yaratmıştır.

Kimler tarafından yönlendirildiği tam olarak anlaşılamayan bir silahlı grubun TSK’yı ve ülkeyi keskin bir çatışma ortamına sürüklemesi, devletin ve halkın üzerinde silah gücüyle egemenlik kurmaya uğraşması yeterince düşündürücü değilmiş gibi, kendi yurttaşlarının canını alacak, halkın özgürlüğünün biricik simgesi TBMM’ye saldıracak denli gözü dönmüş bir topluluğa karşı aynı ölçüde gözü dönmüş, kendi kardeşini linç edecek, bıçaklayacak denli kana susamış başka grupların öne sürülmesi ve bunun sonucunda yüzlerce ölü, binlerce yaralı verdiğimiz günler, üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir süreç oluşturmuştur.

Türkiye, bize göre, toplumsal yapının kökten sarsıldığı düşmanca bir havaya bürünmektedir. Türk toplumunun sacayakları yok olma veya dönüşme tehlikesi altındadır. Sivil güçlerin askeri darbeyi önleyebilmesi ne denli sevindiriciyse, ardından gelen taşkınlıklar, halkımızın birbirini lanetleyen kümelere bölünmesi ve geleceğimize ilişkin duyumsadığımız belirsizlikler de o denli korkutucudur.

Bu ortamda ve ilerleyen günlerde halkın bilinçli, sağduyulu ve soğukkanlı olmasını, kenetlenmesini ve Türklerin tarihsel kimlik özelliklerinden olan alçakgönüllülük, hoşgörü ve birbirine bağlılık duygularıyla hareket etmesini yaşamsal önemde görüyoruz.

Demokratik kitle örgütlerine bu kapsamda her zamankinden daha yaşamsal bir görev düşmektedir. Önümüzdeki sürecin ülkemizin geleceğini belirleyeceği anlaşılmaktadır. Üyelerimizin ve dostlarımızın desteğiyle bu görevde yer almayı bir sorumluluk saydığımızı, bir arada olmayı her zamankinden çok önemsediğimizi bildiririz.

Saygılarımızla,

Kavaklıderem Derneği

Yönetim Kurulu

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

11 − eleven =