Her Köpek Sahibinin Bilmesi Gereken 10 Önemli Şey

0

1. Ağız kokusu için birkaç parça maydonoz yaprağını köpeğinize çiğnetmeniz yeterli olacaktır.

dog-portraits-3-600x450

Köpekler için üretilmiş et aromalı diş macunlarını kullanmanız, daha verimli bir şekilde ağız kokusu sorununu giderecek ve olası diş sorunlarını önleyecektir.

2.  Köpeğiniz için ölümcül olabilecek gıdaları ortadan kaldırmalısınız.

2

Köpek sahibi olmayanlar bile çikolatanın köpeklere zararlı olduğunu bilir, peki ya soğanın köpekleri zehirleyebildiğini duymuş muydunuz?

Soğan ve soğanın akrabaları sarımsak ve pırasa, köpeğinizin kanında zehirlenmeye yol açar ve alyuvarların zarar görmesine neden olur. Mantar, yaş ve kuru üzüm, çiğ patates, çay, kahve ve avokado da köpeğiniz için zararlı gıdalar arasında.

3. Dikkat: Verdiğiniz sosis, bir sosisten çok daha fazlası olabilir.

3

Sosis, salam ve sucuk gibi şarküteri ürünleri, köpekler için ölümcül olabilecek soğan ve sarımsak tozu içerebilirler.

4. Köpeğinizi bazen ot yerken yakalayabilirsiniz.

dogs-eat-grass_513d98d7b2f16cf4

Fakat bu onun vejetaryen dostları olduğunu göstermez.

Köpekler, sindirim sistemlerini rahatlatmak için ot yerler ve arkasından büyük olasılıkla kusarlar. Köpeğinizin yediği ot, suni gübre ve ilaç içermiyorsa kaygılanacak bir şey yoktur.

5. Kim kimin sahibi olacak?

leadershipcontest

Köpekler, insanları daha büyük köpekler olarak görürler. Eğer itaat ve komut eğitimleri sırasında kararlılık ve sabır göstermezseniz, bir noktadan sonra sabah ve akşam gezintiye çıkartılan taraf siz olabilirsiniz.

6. Gök gürültüsünden ya da bir sesten korkan köpeğinizi saklandığı yerden çıkartmayın.

desktop-1422242268

Köpekler, yabanıl yaşamda tehditlerden korunmak için güvenli yerlere saklanırlar. Korktuğunda, saklandığı yerden onu çıkartmaktansa korktuğu şeyi gidermeyi deneyin. Gürültüyü bastırmak için yüksek ses müzik açmak, pencereleri kapatmak ya da onun yanında beklemek olası çözümlerden bazılarıdır.

7. Sallanmayan bir kuyruk başa bela olabilir.

X8

Huzurlu bir köpeği, sallanan kuyruğundan tanıyabilirsiniz. Eğer köpeğinizi gezdirirken bir köpekle karşılaştığınızda sizin köpeğinizin ya da yabancı köpeğin kuyruğu dik ve sabit ya da bacakların arasına sıkıştırılmış ise işler yolunda gitmiyor demektir.

8. Bazı eşyalarınız gereğinden fazla lezzetli gelebilir.

7

Yavru köpekler dişlerini kaşımak ve yetişkin köpekler ise sıkıntısını ya da kaygısını gidermek için evde hoşunuza gitmeyecek hobiler edinebilirler.

Bu yüzden köpeğinize en başından itibaren eğlenip kemirebileceği oyuncaklar vermeniz, kemirmesini istemediğiniz eşyalarla uğraştığını gördüğünüzde ise sert ve tok bir sesle “Hayır!” demeniz çok önemlidir. Ancak bu “Hayır!” komutundan sonra doğru nesneyi önüne koymazsanız, köpeğinizi doğru nesneye yöneltebilmeniz mümkün değildir.

Her şey olup bittikten sonra karşılaştığınız manzara nedeniyle köpeğinize kızmanız, köpeğiniz üzerinde stresten başka bir şeye neden olmayacaktır ve bu stres nedeniyle yanlış şeyler yapmayı sürdürecektir.

9. Yerde bırakacağınız çöp poşeti, büyük bir hediye paketi sanılabilir.

s-f655cb1ebe830c5f26d38849e4b0e99b6103aa48

Unutmayın, onun size alışması, sizin de ona alışma sürecinizdir. Özellikle ilk kez köpek edinenler, köpeklerine yanlış davranışlarda bulunabileceği fırsatlar sunuyor olabilir. Ev içerisinde onun davranışlarını öngörerek hareket etmeniz, ikinizin mutluluğu için de çok önemlidir.

10. Bir evcil hayvan sahibinin en yakın dostu: Elma sirkesi.
elma

Eve geldiğinizde beklenmedik bir sürprizle karşılaşabilir ve yerde sıvı ya da katı birtakım birikintilere rastlayabilirsiniz. Böyle durumlarda çamaşır suyu gibi temizleyiciler, hijyen ve temiz koku sağlasa da köpeğinizin alabileceği kokuları önlemez.

Pislediği bölgeyi elma sirkesi ile silmeniz, hem hijyen sağlayacak hem de köpeğinizin oradan koku alarak aynı yere pislemesini engelleyecektir.

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

three × 1 =