Güçlü Ordu Nasıl Olur? Emekli Yarbay Nihat Yalçındağ, TSK’nın Reçetesini Yazdı…

0

Nihat Yalçındağ, 1989’da Kuleli Askeri Lisesi’nden ve 1993’te Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu. Türk Yıldızları 2. Ana Jet Üssü’nde uçuş öğretmenliği de dahil olmak üzere Türk Ordusu’nda türlü görevlerde bulunduktan sonra 2012 yılında Yarbay rütbesiyle emekli oldu.

Yaşadığımız zor günlerde hepimizin aklında olan “Güçlü ordu nasıl olur?” sorusunu, Ulus için yanıtladı:

Askeri okullar, TSK yapısının değiştirilmesi kısır ve yersiz tartışmalardır.

Yaşadığımız coğrafyanın özelliklerinden dolayı, güçlü bir orduya ihtiyacımız var. Güçlü orduya ihtiyacımız olmadığını söyleyen herkese şüpheyle bakmalısınız.

Peki güçlü ordu nasıl olur? ABD’nin ilk önce 1980 darbesiyle tasarladığı NATO’cu ordu, arkasından 15 Temmuz kalkışmasıyla yapılandırmak isteği FETÖ ordusu iflas etti.

Türk Milletinin milli bağışıklık sistemi her ikisini de içinde barındırmadı ve dışladı. Peki neden Türkiye ve Türk Ordusu sürekli ABD’nin etkisi altında kalıyor?

Güçlü ve milli bir ordu için güçlü ve milli bir ekonomi gerekir.

Bunlar olmadan masa başında yapılacak tasarımlar günü kurtarır, yarın iflas eder. Güçlü ordusu olan ülkeler incelenirse hepsinin güçlü ekonomik yapıya sahip olduğunu görülür.

Örneğin, içinde bulunduğu coğrafya sebebiyle günümüz koşullarında güçlü bir orduya ihtiyaç duymayan Almanya güçlü ekonomisiyle dünyada söz sahibi bir ülkedir.

Bu nedenlerle Türkiye’nin kalıcı güçlü bir askeri güç sahibi olabilmesi için milli ve güçlü bir ekonomiye sahip olması gerekir. Kalıcı ve uzun süreli bir çözüm için;

  1. Ordu mevcut NATO’cu ve FETÖ’cü kişilerden ve anlayıştan kurtarılmalıdır.
  2. Ordunun ihtiyaç duyacağı endüstriyel, tarımsal alan ve kuruluşlar millileştirilmelidir.
  3. Milli ve bağımsız ekonomik altyapı kurulmalıdır.

Yeniden vurgulamak istiyorum. Acil oluşturulacak bir kuvvet sadece ABD ve PKK’yı engeller. Yarınlarımızı güvence altına almaz. Tersini düşünenler, yani güçlü ordunun güçlü ekonomi getireceğini düşünenler yanılır. Türkiye’nin son 50 yılı bunun kanıtıdır.

ABD ve PKK’yı engelleyebilecek güçlü ordu kısa zamanda nasıl oluşturulur?

  1. Tuğgeneral Hıfzı ÇUBUKÇU ve Em. Hakim Alb. Ahmet Zeki ÜÇOK tarafından özel yetkilerle yürütülecek bir çalışmayla FETÖ’cü kadrolar bir an önce belirlenip tutuklanmalıdır.
  2. Orgeneral Ümit Dündar ve Korgeneral Zekai Aksakallı’ya tam yetki verilmeli ve komuta kademesini onlar yapılandırmalıdır. Üst rütbedeki diğer komutanlar görevlerini bırakmalıdır.
  3. ABD ile yapılan askeri anlaşmalar askıya alınmalı, askeri işbirliğine son verilmeli, Türkiye’nin PKK, FETÖ, Kıbrıs ve Ege adalarıyla ilgili istekleri kayıtsız şartsız kabul edilinceye kadar anlaşmaya varılmamalıdır.
  4. Rusya ve Çin ile askeri işbirliğine gidilmeli, PKK, FETÖ, Kıbrıs ve adalar konusundaki isteklerimiz bu ülkeler tarafından tanınmalı ve karşılanmalıdır.

 

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

two × three =