GÖZLERİMİ KAPARIM, VAZİFEMİ YAPARIM!

0

“Ama tiyatro yazınının değerini yadsımıyorum kesinlikle. Yalnız isterdim ki oyuncular ayaklarına çok yüksek takunyalar geçirsinler, insan yüzünden daha anlamlı maskeler taksınlar ve ses borularıyla konuşsunlar; bir de kadın rollerini erkekler oynasın.”
-Charles Baudelaire

TOBB Etü Tiyatro ve Sinema Topluluğu, bu yıl Haldun Taner’in “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” adlı yapıtını oldukça farklı bir anlayışla seyircilerle buluşturuyor. Yönetmenliğini İsmail Mete Koçyiğit ve Çetin Berçin Memiş’in üstlendiği bu oyunda, erkekler kadın, kadınlar erkek rolü oynuyor. Böylece kadın egemen bir toplumdaki yapı irdeleniyor ve eleştiriliyor.
“Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” uzun yıllardır farklı farklı topluluklarca seyirciyle buluşturulmasına karşın, oyun çok uzun olduğu için, nerdeyse yarısı atılarak oynanıyor. Oysa, tabiri caizse, bir sirk havasında akan bu oyunun her bir sahnesi seyirciye farklı bir bakış katıyor, ve oyunun bütününü oluşturuyor. Yönetmenlerin bu konudaki cesaretinin ve oyuncuların emeğinin karşılıklarını bulması, ve bol alkışlı bir oyun olması dileğiyle TOBB Etü Tiyatro ve Sinema Topluluğu’na başarılar diliyoruz.

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

three × 5 =