Eğitim İçin ABD’ye Gelen Türklerin Sayısı Azaldı

0

2014-2015 akademik yılında, Amerika’da yüksek öğrenim gören Türk öğrenci sayısı 10,724 kişi olarak açıklandı. Türk öğrencilerin sayısının, geçtiğimiz akademik yıla göre %0, 9 oranında azaldığı gözlendi.

Türk öğrenciler, 2014 -2015 akademik yılında Amerika’da yüksek öğrenimleri için toplam 368 milyon Dolar harcadı.

Institute of International Education (IIE), tarafından her yıl Amerika’da yüksek öğretim gören yabancı öğrencilerin eğitim durumunu incelendiği ve kapsamlı olarak hazırlanan “Open Doors” raporuna göre, Amerika’da üniversite eğitimi gören yabancı öğrenci sayısı geçtiğimiz yıla göre yaklaşık %11 artışla toplamda 974,926 kişiye ulaştı. Buna göre geçen akademik dönemle karşılaştırıldığında, Amerika’da yükseköğrenim gören öğrencisi sayısına 88,874 kişi daha eklendi. Bu veriler, Amerikan üniversitelerinde eğitim gören yabancı öğrenci sayısının son 35 yıldaki en yüksek orana yükseldiğini gösteriyor.

IEE’in, Amerika Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi’yle ortaklaşa hazırladığı son rapora göre, yurtdışında öğrenim gören Amerikalı öğrenci sayısında da büyük bir artış var. Geçtiğimiz akademik dönemde, 304,467 Amerikalı öğrenci yüksek öğrenimleri için yabancı ülkeleri tercih etmiş. Bir önceki akademik yıla göre %5 oranında artan, yurtdışında yükseköğrenim gören Amerikalıların sayısı, son yirmi yılda da neredeyse üç misline katlanmış.

Amerika’da dolaylı yollardan ve diğer eğitim kurumlarında öğrenim gören yabancı öğrenci sayısının da yılda 4,5 milyon kişiye ulaştığı ve Amerika’nın eğitimde dünyada ikinci tercih olan İngiltere’de öğrenim gören öğrencilerin sayısını ikiye katladığı ifade edildi.

Amerika’da yüksek öğrenim gören yabancı öğrencilerin tercihlerinin başında California eyaleti geliyor. Geçtiğimiz akademik dönemde, bir önceki döneme göre, en fazla yabancı öğrenci sayısındaki artış %17’lik bir oranla Teksas eyaletinde gözlenmiş. Yabancı öğrencilerin eyaletlerle göre dağılımı da şöyle:

En fazla tercih edilen üniversite NYU

Yabancı öğrencilerin en fazla tercih ettiği üniversite ise New York Üniversitesi (NYU). New York Üniversitesi’nde 2014-2015 akademik döneminde toplam 13,178 yabancı öğrenci eğitim görmüş.

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

19 − one =