Dünya ekonomisi çok yavaş büyüyor

0

Küresel ekonomik büyüme hızı bu yıl tahminlerin gerisinde kalacak. Uluslararası Para Fonu (IMF) büyüme hızındaki düşüşün sakıncalarına dikkat çekti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) 2016 yıllı büyüme hızı tahminlerini revize ederek küresel büyümenin bu yıl yüzde 3,5 değil yüzde 3,2 olacağını duyurdu. Dünya ekonomisindeki belirsizliklerin artması nedeniyle IMF ve diğer kuruluşlar tahminlerini düşürmek zorunda kalıyor.

Para Fonu Baş İktisatçısı Maurice Obstfeld, ‘büyüme temposunun hayal kırıcı’ olduğunu ve ‘dünya ekonomisinin risklere daha duyarlı hale geldiğini’ belirterek “Küresel büyüme hızı uzun süredir yetersiz seviyede seyrediyor” dedi.

Büyüme dinamiğinin uzun süredir kan kaybetmesinin sakıncalarına dikkat çekilen IMF’in tahmin raporunda ekonomi uzmanlarının ‘secular stagnation’ dedikleri senaryodan dem vuruluyor. Bu kavram, ‘uzun süreli büyümesizlik’ anlamına geliyor.

Obstfeld tahmin raporuyla ilgili açıklamasında, ‘zaten düşük olan yatırımların daha da azaldığını’, dolayısıyla büyüme hızının istihdam yaratacak düzeye gelemediğini söyledi. Baş İktisatçı, bu durumda reel gelir artışının da beklenemeyeceğini belirtti.

Bütün bu faktörlerin çoktandır gözlenen trendi daha da kuvvetlendireceğini ifade eden Maurice Obstfeld, “Ücretler yerinde sayarken eşitsizliklerin artması, ekonomik gelişmenin sadece zenginlere yaradığı izlenimini doğuruyor. Dar gelirli kesim ise daha da gerilere düşüyor” dedi.

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

thirteen − six =