Cumhuriyetimizin 92. Yılında Nobel Ödülü Kazanan Bilim Adamımızın Düşündürdükleri

0

Prof. Aziz Sancar’ın, 35 yıl süren araştırmaları sayesinde hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandırarak, 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmış olması; başta terör olmak üzere birçok olumsuzlukların yaşanıldığı ortamda yüreklere su serpti.

Sayın Sancar, Cumhuriyetimiz 23 üncü yıldönümümde (1946 yılında) çok çocuklu bir aileden dünyaya gelmiş, temel eğitimini Türkiye Cumhuriyeti okullarında yaptıktan sonra, ABD’ye gitmiş, yıllarca bilimsel çalışmalar yaparak Cumhuriyetimizin 92 yıl dönümünde bilim alanında Nobel ödülü kazanmakla, bu konuda ilk Türk yurttaşı olma onurunu da kazanmıştır.

Basına yansıdığı kadarı ile 1963’te girdiği İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1969’da bitirdikten sonra Savur’da iki yıl sağlık ocağında hekimlik yapma özverisinde de bulunan Sancar, daha sonra Dallas’a giderek Dallas Texas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yapmıştır. Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamlayarak, DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürmüştür. Bu süreçte, 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınlanmıştır.

Sayın Sancar bilimle uğraşması yanında, eşiyle birlikte ABD’de okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türkiye-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Vakfı’nı kurmuş, “Carolina Türk Evi” adında bir öğrenci konukevini de gerçekleştirmekle kendisi gibi bilim adamı yetişmesine destek vererek, her onurlu kişi gibi Türkiye’ye olan minnet borcunu ödeme gayretinde olmuştur.

Ödül alması üzerine başlayan kimi ırkçı ve bölgeci tartışmaları Prof. Sancar; “Ben Türküm, o kadar” diyerek önlemiş olduğu gibi onca olanaksızlıklara rağmen, Anadolu halkından da bilim adamının çıkacağı gerçeğini kanıtlamıştır.

Bir başka gerçek ise; Cumhuriyet yönetiminin kazanımı olan Sayın Aziz Sanca’ın, Cumhuriyete kanat gerenlerin hedeflediği eğitim sitemin uluslararası düzeyde olduğuna dikkatleri çekmiş olmasıdır.

Ülkemiz ve dünya çapında ödül kazanan Sayın Aziz Sancar’ın kamuoyuna yansıyan sözlendiklerinden iki cümlesi şöyle:

“Bu Nobel’i bana kazandıran Cumhuriyet’in eğitim sistemidir!”

“Türkiye’de üniversitede okurken, orada gördüğüm eğitim, buradaki (ABD’deki) üniversitelerin seviyesindeydi.

Sayın Aziz Sancar elbette her türlü takdir ve övgüyü hak etmiştir. Bilimle yoğrulmuş dünya çapında ödül kazanmış kişileri övmeden çok, öneri ve hedeflerine önem vermek gerekir.

Sayın Sancar’ı övmek kadar, siyasi beklenti uğruna eğitim izlencelerini yaz-boz tahtasına çevirenleri yermek, yapılan yanlışlardan bir ana önce dönülüp, ulusal ve çağdaş eğitim izlenceleriyle nice Aziz Sancar’lara başarı imkânı sağlanması Sayın Sancar gibi nice yurtseverlerin beklentisidir.

Sayın Sancar’a saygının göstergesi O’un dile getirdiği bu cümlelerin anlamı kavranıp, gereğin yerine getirmekle olmalıdır.

Bir genel seçim arifesinde ülkemizi yönetenler ve yönetmeye istekli olanlar düşünmeliler ki;

Ülkemizde ilkokuldan üniversiteye dek verilen eğitim, Sayın Aziz Sancar’ın Türkiye’de öğrenci olduğu yıllardaki eğitim düzeyinde midir?

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

17 + 1 =