CHP’ye Yapılan Operasyonlar(1)

0

Bazı okurlarım telefon ediyor ve soruyor:

“Nedir bu CHP ile alıp veremediğin” diyorlar.

CHP ile bir alıp veremediğim bir şey yok. CHP, Atatürk’ün emaneti olan bir siyasal kuruluş, ben de bu partinin 1992’de yeniden kuruluşunda katkı yaptım diye cevap veriyorum.

Bugünkü CHP’de, Genel Başkan Kılıçdaroğlu dahil, Türkiye’nin gördüğü pek çok kişi 1992’de, CHP’nin yeniden kuruluşunda hiçbir katkısı olmayan kişilerdir.

Bugün vizyonda olan ve özde CHP’li olup olmadıkları sorgulanması gereken bu kişiler, başta Deniz Baykal olmak üzere, bazı CHP’lilerin yaptığı büyük hatalar sonucu ortaya çıkmış ve siyasal olarak Türkiye’yi tıkamışlardır.

Evet, Deniz Baykal ve kurucu kadrolardaki bazı kişiler, çok büyük hatalar yaparak, Atatürk’ün resmini indirecek kişilerin önünü açmışlardır. Bu kadroların yanlışı SHP ile birleşmek olmuştur. Bu birleşme CHP’yi bitirmiş, tanınmaz hale getirmiştir. Bugünkü CHP tanınmaz hale gelmiş CHP’dir.

Daha açık konuşalım, CHP’ye 1992’den sonra, yeniden açılış ve kuruluştan sonra bir operasyon yapılmıştır.

Şimdi gelelim ilk operasyon teşebbüsüne:

1946’da çok partili hayata geçilince Türk Sosyal Demokrat Partisi adında bir parti kurulmuştur. Bu partinin temel iddiası 23 Aralık 1918’de kurulan Sosyal Demokrat Fırka’nın devamı olduğudur.

23 Aralık 1918’de kurulan bu Sosyal Demokrat Fırka (Parti), Kurtuluş savaşına seyirci olmuş, Wilson Prensipleri’ni kabullenmiş ve 13 Mayıs 1925 tarihinde Atatürk ve İnönü tarafından Bakanlar Kurulu kararıyla kapatılmıştır. İşte bu partinin devamı 1946’da Türk Sosyal Demokrat Partisi olarak siyasi sahaya çıkmıştır.

Türk Sosyal Demokrat Partisi, tabiidir ki, iktidarda olan CHP’ye karşı muhalefet partisi olarak kurulmuştur.

Bu parti 17.7.1946 tarihinde, CHP Genel Sekreterliğine yazılı olarak müracaat ederek CHP ile birliktelik yapmak istediklerini ve durumu Cumhurbaşkanı İnönü’ye arz ettiklerini belirtmiştir. (Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi 490.01/436.1809.017)

Türk Sosyal Demokrat Partisi 25.8.1948 tarihinde bu defa CHP Genel Başkanına vekalet eden Hilmi Uran’a resmi yazı ile müracaat ederek “Seçimlerde CHP adaylarına oy kullanmak istediklerini” belirtmiştir. (Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi 490.01/437181)

Bu ikinci mektuba CHP Genel Sekreteri Tevfik Sılay 3.9.1948 tarihli yazı ile cevap vererek teşekkür etmiştir. (Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi 490.01/43718131)

Bu belgelerle ilgili geniş bilgi “Türkiye’de Sosyal Demokrasi 1908-1998” isimli kitabımızda vardır.

Türk Sosyal Demokrat Partisi’nin, bir muhalefet partisi olarak iktidardaki CHP’ye bu şekilde çengel atması düşündürücüdür.

Bu olay siyasi bir operasyon hamlesidir, ama sonuç vermemiştir.

Bilgi toplumuna giden dünyada ve Türkiye’de bu olaylar artık bilinmeli ve değerlendirilmelidir. Bu olaylar bilinmeden günümüz sağlıklı olarak değerlendirilemez.

İl ve ilçe kongrelerinde elleri havaya kaldırarak “CHP KAZANDI” diye sloganlar atarak CHP kazanmıyor, kaybediyor. Bir dünya lideri olan Atatürk’e hakaret edecek ortamı hazırlıyor. Buna kimsenin özellikle de CHP’nin hakkı yoktur.

Bundan sonraki yazımızda, bu operasyonun sonuçsuz kalması üzerine Türk Sosyal Demokrat Partisi’nin, CHP’ye ve Atatürk’e, devrimlere saldırısını gündeme getireceğiz.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Hasan İleri

Yorum yapabilirisiniz

nineteen + 3 =