CHP’de Atatürk Resminin İndirilmesi

0

Geçtiğimiz günlerde CHP’li bir bayan milletvekilinin TBMM’deki odasında Atatürk resmini indirme teşebbüsü ortaya çıkmış ve bu milletvekilinin ismi Sayın Şahin Mengü tarafından net bir şekilde açıklanmıştır.

Bu olay bana göre beklenmeyen bir olay değildir. Ben şahsen hiç yadırgamadım.

Bugünkü CHP kadroları Kemalist yani Atatürkçü değildir. Son Kurultayda açık bir şekilde görülmüştür ki, CHP artık neo-liberal politikaların beşiği olmuştur. Neo-liberal sosyal demokrat bir CHP olgusu ile karşı karşıyayız.

Son kırk yıl içinde CHP, önce ortanın solu, sonra demokratik sol, daha sonra sosyal demokrasi, en sonunda da özgürlükçü demokrasi, yani neo-liberalizme evrilmiştir. Kemalizmle ilgisi kalmamıştır.

Bu evrilmeler tepede yaşanmıştır.

Peki CHP tabanı, il ve ilçe örgütleri ne yapmıştır?

CHP tabanı, tepenin dayatmalarına genelde sessiz kalmış, Atatürkçü taban Atatürkçülük dışındaki fikir ve fiillere ses çıkarmamıştır.

CHP Genel Başkanı, Tunceli yerine Dersim sözcüğünü kullanmış,

Atatürkçü olmayan bir cumhurbaşkanı adayını belirlemiş,

PKK avukatını genel başkan yardımcısı yapmış,

Atatürk’e küfredenleri genel başkan yardımcısı yapmış,

CHP, 1930!ların partisi değildir diyerek, 1930’ların devrimci CHP’sini reddetmiş,

Bazı önde gelen CHP’lilerin etnik ayrımcılık yapan partiye olağanüstü sevgi ve sempatilerini görmezden gelmiş, “Hepimiz Ermeniyiz” pankartını taşıyanları yüceltmiş de yüceltmiş,

Ama CHP tabanı bu olaylara hep sessiz kalmış, CHP tabanı sayısız Atatürk karşıtı fiillere sessiz kalarak bu günleri hazırlamıştır.

Böyle bir alt yapıda Atatürk’ün resminin indirilmesi sürpriz değildir, yadırgatıcı olmamalıdır.

CHP tabanı, CHP’nin Atatürkçü tabanı, bu ölüm sessizliğini korursa, daha pek çok Atatürk karşıtı eylem önümüze serilecektir. Bunların sorumlusu CHP’nin Atatürkçü tabanı olacaktır.

CHP tabanı en kısa zamanda aslına dönmelidir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Hasan İleri

Yorum yapabilirisiniz

fourteen + eighteen =