Çetin Altan

0

Çetin Altan’ı 2015 yılı içerisinde kaybettik. Çetin Altan Cumhuriyet tarihi içinde önemli bir figürdür. Önemli bir figür olması, önemli bir gazeteci, önemli bir siyasetçi, önemli bir sosyalist ve de önemli bir düşünür olmasından kaynaklanıyor.

1959 yılında Milliyet Gazetesinin ikinci sayfasında TAŞ isimli köşesinde rahmetli Altan’la tanıştım. TAŞ isimli köşesinde Menderes iktidarına çok sert muhalefet yaptığını çok iyi hatırlıyorum. Bir ilkokul öğrencisi olarak yaptığı çok sert muhalefete akıl erdirmeye çalışıyordum.
27 Mayıs sonrasında da yazılarına devam etti. 68 kuşağı denilen gençlik hareketinin bana göre dört fikir babasından birisi Çetin Altan’dır.

68 kuşağının diğer fikir babaları Mehmet Ali Aybar, İlhan Selçuk ve Turhan Selçuk’tur. Behice Boran bu dörtlünün üzerindedir. Behice Boran’la o devrin devrimci gençliği arasında biraz mesafe vardı.
Çetin Altan, 1965-69 döneminde TİP milletvekili olarak AP iktidarına ve Demirel’e çok sert muhalefet yapmıştır. Zaman zaman Atatürk’ü de eleştirmiştir.

O dönemde pek çok konuşmasını dinledim. Atatürk’ün ünlü sözü olan “Biz bize benzeriz” sözünü çok eleştirmiştir. Atatürk’ün bu yaklaşımının sosyolojik, bilimsel bir temeli olmadığını belirtmiş, bu nedenle zaman zaman sert tepkiler almıştır.

Kendisiyle 2002 yılında bir toplantıda görüşme imkanım oldu. Atatürk’e yönelik bu eleştirilerini hatırlattım. Aynı noktada mısınız diye sordum.

Cevap olarak aynı noktada olmadığını ve “Atatürk’e yaklaştığını” belirtti. Bu cevaptan cesaret alarak:
“Dün dündür, bugün bugündür” diyebilir misiniz diye sordum.

Gülerek:

“Tam olmasa bile büyük ölçüde evet” dedi.

Rahmetli Altan’ın, insanların ayırımı ile ilgili çok beğendiğim bir sözü vardır. İnsanları şöyle ayırıyor rahmetli Altan:

“İnsanlar seyredenler ve seyredilenler diye ikiye ayrılır. Bu iki grup sabit değildir, arada devamlı iki yönlü bir geçiş vardır.”

Bu yaklaşım çok gerçekçidir ve çok doğrudur. Seyredenler zaman içinde seyredilen olabilir. Seyredilenler de zamanla seyreden olabilir.

Çetin Altan’a rahmet diliyorum. Makamı cennet olsun. Okuyucularıma da fırsat buldukça Çetin Altan’ın eserlerini okumalarını tavsiye ediyorum.

Paylaş

Yazar Hakkında

Hasan İleri

Yorum yapabilirisiniz

1 × five =