Cehennem aslında bir gezegen mi?

0

Cambridge Üniversitesi’nin öncülüğünde çalışan bir grup gökbilimcinin “55 Cancri e” ya da “Janssen” olarak adlandırılan gezegene ilişkin elde ettiği bulgular, “Cehennem aslında bir gezegen mi?” sorusunu doğuruyor.

55 Cancri takımyıldızında bulunan Janssen, Dünya’nın iki katı büyüklüğünde ve sekiz katı kütlesindeki bir ‘süper dünya’. Yörüngesinde bulunduğu 55 Cancri A adlı yıldıza o kadar yakın ki, bir yılı tamamlaması 18 saat sürüyor. Tıpkı Ay gibi, kendi çevresinde dönmediği için yıldıza hep aynı yüzü bakıyor.

‘İki yüzlü’ olarak nitelenen gezegenin bir yüzü neredeyse tümüyle erimiş lavdan oluşurken öbür yüzü neredeyse tümüyle katı. ‘Gündüz’ yüzündeki aşırı sıcaklık dolayısıyla atmosferin buharlaşmış olabileceği düşünülüyor. Karanlık ve katı yüzünde sıcaklık 1100 santigrat derece civarındayken, yıldıza bakan yüzünde sıcaklık 2500 santigrat dereceyi bulabiliyor.

Dünya’da atmosfer sıcaklık döngüsünde etkin rol oynuyor ve gezegenin bütün yüzeyini belirli bir ısı aralığında tutuyor. Janssen’in gece ve gündüz yüzleri arasındaki sıcaklık farkları ise dengelenmiyor. Sıcak tarafı sıcak, soğuk tarafı soğuk kalıyor. ‘Soğuk’ olarak tanımlanan yüzünün, bizim Güneş sistemimizdeki en sıcak gezegen olan Venüs’ün (462 santigrat derece) iki katından daha sıcak olduğunu belirtmek gerekiyor.

Cambridge Üniversitesi Cavendish Laboratuarı’ndan Dr. Brice-Olivier Demory, “Yörüngesinde bulunduğu yıldıza bu kadar yakın olan böylesine küçük bir gezegene daha önce rastlamamıştık,” diyor. “Bize görece yakın olduğu da düşünülünce 55 Cancri e pek çok olasılığa kapı aralıyor.”

55 Cancri A yıldızı ve Janssen’in bir video canlandırması da bulunuyor:

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

8 − 5 =