Biyolojik molekül çalışmasında Türk imzası

0

Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi hastalıklarının tedavisi için Ege Üniversitesi ve TRPHARM’ın işbirliği ile geliştirilen ve RHP-104 adı verilen biyolojik molekülün Faz 1 klinik çalışmaları başlatıldı

Behçet ve Ailevi Akdeniz Ateşi hastalıklarının tedavisi için Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma-Uygulama Merkezi (ARGEFAR) ve TRPHARM şirketinin işbirliği ile geliştirilen ve RPH-104 adı verilen biyolojik molekülün Faz 1 klinik çalışmaları başlatıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, ARGEFAR Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Göksel, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Uğur Önsel Türk ve sağlık alanında faaliyet gösteren TRPHARM şirketinin Başkanı Tuygan Göker, üniversitenin eski senato salonunda biyolojik molekül çalışmalarına ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi.

Rektör Yılmaz, dünyanın gelecekte en önemli sorunlarının sağlık, su ve çevreyle ilgili olacağını, bu çerçevede ARGEFAR Faz 1 Kliniği’nde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Ege Üniversitesi bünyesinde birden fazla ilaç geliştirme çalışması yürütüldüğünü ifade eden Candeğer Yılmaz,  bölgede görülme sıklığı yüksek Ailevi Akdeniz Ateşi ve Behçet hastalıklarının tedavilerinde kullanılmak üzere bir aday molekül geliştirildiğini, bu molekülün Türkiye’deki ilk Faz 1 çalışmasını da ARGEFAR’da yapacaklarını ifade etti.

İlaç geliştirme konusunda akademik çalışmayı gerçekleştirdiklerini, ilacın ruhsatlandırılması için sürecin devam edeceğini dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, yatırımcı firma TRPHARM ile ilacın 5-8 yıl arasında piyasaya çıkabileceğini bildirdi.  AA

 

 

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

one × three =