Atatürk için saygı duruşunda İmam-Hatip öğretmeni ortalığı karıştırdı

0

BirGün gazetesinden Hakan Demir’in aktardığı üzere, İstanbul Kartal Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşen ‘Öğretmen Adayları için Danışman Öğretmenler Semineri’nde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için konukların saygı duruşuna davet edildiği sırada Cevizli İmam Hatip Lisesi öğretmeni R.B. ortalığı karıştırdı.

Saygı duruşunda bulunan öğretmenlere “Allah’ın dışında kimseye saygı gösterilmez. Kimsenin önünde eğilinmez” diye bağıran imam-hatip öğretmeni, diğer öğretmenlerin sert tepkisiyle karşılaşınca salonu terk etmek zorunda kaldı.

Tepkilere rağmen geri döndü

Bir kez daha seminere dönüp en ön sıraya oturan öğretmen, yeniden tepkilerle karşılaşınca “Geçti o dönemler geçti. Artık Müslümanların devri başladı.” diye karşılık verdi.

Sendika başkanı konuştu

Seminerde hazır bulunan Eğitim-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan, olayın hemen ardından konuşma yaparak “Bu zihniyetle öğretmenlik yapılamaz, danışmanlık hiç yapılamaz. Bu IŞİD zihniyetidir” sözleriyle tepkisini gösterdi.

Sonrasında BirGün’e konuşan Mehmet Aydoğan, seminerin çıkışında Recai B. ve yanındakiler tarafından tehdit içerikli atışmalara maruz kaldığını belirtti.

Aydoğan, “Özellikle 1 Kasım seçimlerinden sonra bu tarz olaylara daha sık tanık olmaya başladık. Bugün yaşanan, Cumhuriyet’i reklam arası olarak gören zihniyetin bir tezahürü aslında. Korkarım daha da yaygınlaşmaya başlayacak. Gerici dindar-kindar nesil yetiştirme projesi adım adım hayata geçiyor. Bu insanın öğretmen olabilmesi, öğrencilere kardeşlik, eşitlik, özgürlük fikirlerini öğretebileceğine inanmıyorum. Güvendiği, sırtını yasladığı yerler var kuşkusuz, başına bir şey gelmeyeceğini düşünüyor.” diye kendisini ifade etti.

Eğitim-Sen’in ulaştığı Kartal Kaymakamı Cemil Aksak ise konuyla ilgilenip gerekenleri yapacağını ifade etti.

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

4 × 2 =