Amerika’dan Türkiye’ye Vize Ambargosu

0

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği, Türk Hükümeti’nin tutumundan duyulan rahatsızlığı ve elçilik personelinin  güvenliğini sebep göstererek, Türkiye’deki tüm vize hizmetlerini durdurduğunu açıkladı.

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği  resmi Twitter hesabından İngilizce ve Türkçe olarak  yazılı bir açıklama paylaştı. Elçilik,daha önce de ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan Metin Topuz’un tutuklanmasından rahatsızlık duyduğunu  sert ifadeler ile kamuoyuna duyurmuştu.

Elçilikten 8 Ekim Pazar akşamı yapılan açıklamada “Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD Misyonu’nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” denildi.

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına resmen “vize ambargosu” uygulamaya başladığı elçiliğin resmi twitter hesabından yazılı açıklama ile duyuruldu.Vize ambargosu, prosedür bakımından sadece turistik vizeleri değil, öğrenciler, geçici çalışma izinleri gibi her alandaki Amerika’ya giriş için gerekli vize türlerini kapsıyor.

Paylaş

Comments are closed.