Başbakan Binali Yıldırım,TEOG ile ilgili açıklama yaptı

0

Başbakan Binali Yıldırım, TEOG ve eğitim modeli değişikliğinin gündemde olmasıyla ilgili, “Dünya değişiyor, tabi ki eğitim sistemi de müfredat da değişecek” dedi.

“Fırsat eşitliğini sağlayacak, bilimsel temele dayalı eğitim sistemini oluşturma gayretindeyiz” diyen Yıldırım, “Müfredat, hayatın ihtiyaçlarına cevap veren bilgilerle, uluslararası eğitim standartlarına göre yeniden oluşturuldu. Yeni müfredatta yabancı dil eğitimi de yeniden ele alındı. Şimdi pratikten yola çıkan yöntem hayata geçiriliyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Eylül Pazar günü ABD’ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin ‘TEOG’un kaldırılması’ sorusu üzerine, Erdoğan’ın yanıtı şöyle oldu:  “Dün sayın Başbakan ile bu konuyu etraflıca görüştük. Uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok. Çok basit bir konu. Sayın başbakanımız ve bakan arkadaşlarımızla birlikte hemen bu adımın atılması mümkün. Ve bu konuda sayın başbakan ile dün mutabakatımız oluştu. Temenni ediyorum ki hemen sür’atle bunu ülke gündeminden çıkarmak, düşürmek. Bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır. Bu konuyu gündemimizden çıkarırken çocuklarımızın okul derslerine yönlenmesinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır. Bütün mesele, orta kısımları bitirdikten sonra liseye geçerken tercihlerinde ne yapacakları konusu, okullarda atılacak adımlardır.Gidecekleri liselere yönelik, gidecekleri liselerde yapılacak hazırlıklarla atılacak adımlardır. Ve bu liseler, özellikle milli eğitimin kontrolü altında yapılacak imtihanlarla, bir fen lisesine mi gidecek, düz liseden Anadolu lisesine mi gidecek, bu liseler kendi imtihanları kendi yapar. Ve bu sorular MEB tarafından hazırlanır. Ama o sınavlar yapılırken MEB’in kontrolü altında yapılır.Çocuklarımız TEOG denen, ciddi manada sıkıştıran ve paraların akıtıldığı bu süreçten inşallah çocuklarımızı kurtarırız diyorum.”

Paylaş

Yorum yapabilirisiniz

one × 1 =